Filters
Question type

Study Flashcards

The axes and constraints form an area for the solution to a linear program called the relevant region.

Correct Answer

verifed

verified

Maine Company recently discontinued the manufacture of product J15. The standard costs for this product were: Maine Company recently discontinued the manufacture of product J15. The standard costs for this product were:     There are 800 units of this product in finished-goods inventory. The units are technologically obsolete, and the following alternatives are being considered: 1. Dispose of as scrap. The proceeds from the sale will equal the cost of transportation to the disposal site. 2. Sell to an exporter for sale in a developing country. The sales price to the exporter would be $12 per unit. 3. Remanufacture the products to convert them into model J16, a model that normally sells for $200. The additional cost to convert the J15 units would be $45; the standard cost to manufacture J16 is $125. Presently, there is sufficient capacity to manufacture product J16 directly or to do the necessary conversion work on J15.  Required:  A. Determine the current carrying value of the J15 inventory. B. Evaluate each alternative and determine the financial benefit to Maine if the alternative is pursued. There are 800 units of this product in finished-goods inventory. The units are technologically obsolete, and the following alternatives are being considered: 1. Dispose of as scrap. The proceeds from the sale will equal the cost of transportation to the disposal site. 2. Sell to an exporter for sale in a developing country. The sales price to the exporter would be $12 per unit. 3. Remanufacture the products to convert them into model J16, a model that normally sells for $200. The additional cost to convert the J15 units would be $45; the standard cost to manufacture J16 is $125. Presently, there is sufficient capacity to manufacture product J16 directly or to do the necessary conversion work on J15. Required: A. Determine the current carrying value of the J15 inventory. B. Evaluate each alternative and determine the financial benefit to Maine if the alternative is pursued.

Correct Answer

verifed

verified

A. Ending inventory: 800 units * $119 = ...

View Answer

Use the following information to answer the following Questions Cheyenne Enterprises manufactures Nuts and Bolts from a joint process (cost = $80,000) . Five thousand pounds of Nuts can be sold at split-off for $20 per pound; ten thousand pounds of Bolts can be sold at split-off for $15 per pound. For product costing purposes Cheyenne allocates joint costs using the relative sales value method. -The amount of joint cost allocated to Nuts would be:


A) $32,000.
B) $40,000.
C) $48,000.
D) $60,000.
E) $80,000.

Correct Answer

verifed

verified

A technique that is useful in exploring what would happen if a key decision prediction or assumption proved wrong is termed:


A) sensitivity analysis.
B) uncertainty analysis.
C) project analysis.
D) linear programming.
E) the theory of constraints.

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following characteristics would best explain the use of probabilities and expected values in a decision analysis?


A) Limited resources.
B) Uncertainty.
C) Inflation.
D) Multiple products and services.
E) Production bottlenecks.

Correct Answer

verifed

verified

An accounting information system should be designed to provide information that is useful. To be useful the information must be:


A) qualitative rather than quantitative.
B) unique and unavailable through other sources.
C) historical in nature and not purport to predict the future.
D) marginal between two alternatives.
E) relevant, accurate, and timely.

Correct Answer

verifed

verified

An opportunity cost may be described as:


A) a forgone benefit.
B) a historical cost.
C) a specialized type of variable cost.
D) a specialized type of fixed cost.
E) a specialized type of semivariable cost.

Correct Answer

verifed

verified

Under activity-based costing, the concepts underlying relevant-costing analysis are not valid because they may derive conclusions that are different than those obtained with conventional cost analyses.

Correct Answer

verifed

verified

Cost predictions relevant to repetitive decisions typically can draw on a large amount of historical data.

Correct Answer

verifed

verified

At which step or steps in the decision-making process do qualitative considerations generally have the greatest impact?


A) Specifying the criterion and identifying the alternatives.
B) Developing a decision model.
C) Collecting the data.
D) Making a decision.
E) Identifying the alternatives.

Correct Answer

verifed

verified

Linear programming would be used by decision makers when there are:


A) limited resources for labor.
B) scarce resources for machine hours.
C) scarce resources for both labor and machine hours.
D) multiple scarce resources.
E) limited resources for material.

Correct Answer

verifed

verified

Haverton Industries is studying whether to drop a product because of ongoing losses. Costs that would be relevant in this situation would include variable manufacturing costs as well as:


A) factory depreciation.
B) avoidable fixed costs.
C) unavoidable fixed costs.
D) allocated corporate administrative costs.
E) general corporate advertising.

Correct Answer

verifed

verified

In the final analysis of a decision, quantitative measures are more important than qualitative measures.

Correct Answer

verifed

verified

Deltones, a manufacturer of computer peripherals, has excess capacity. The company's Alabama plant has the following per-unit cost structure for item no. 89: Deltones, a manufacturer of computer peripherals, has excess capacity. The company's Alabama plant has the following per-unit cost structure for item no. 89:   The traceable fixed administrative cost was incurred at the Alabama plant; in contrast, the allocated administrative cost represents a  fair share  of Deltones' corporate overhead. Alabama has been presented with a special order of 5,000 units of item no. 89 on which no selling cost will be incurred. The proper relevant cost in deciding whether to accept this special order would be: A)  $40. B)  $59. C)  $61. D)  $80. E)  None of the answers is correct. The traceable fixed administrative cost was incurred at the Alabama plant; in contrast, the allocated administrative cost represents a "fair share" of Deltones' corporate overhead. Alabama has been presented with a special order of 5,000 units of item no. 89 on which no selling cost will be incurred. The proper relevant cost in deciding whether to accept this special order would be:


A) $40.
B) $59.
C) $61.
D) $80.
E) None of the answers is correct.

Correct Answer

verifed

verified

Use the following information to answer the following Questions Cheyenne Enterprises manufactures Nuts and Bolts from a joint process (cost = $80,000) . Five thousand pounds of Nuts can be sold at split-off for $20 per pound; ten thousand pounds of Bolts can be sold at split-off for $15 per pound. For product costing purposes Cheyenne allocates joint costs using the relative sales value method. -The amount of joint cost allocated to Bolts would be:


A) $32,000.
B) $40,000.
C) $48,000.
D) $60,000.
E) $80,000.

Correct Answer

verifed

verified

"It's close to a $40,000 loser and we ought to devote our efforts elsewhere," noted Cindy Mires, after reviewing financial reports of her company's attempt to offer a reduced-price daycare service to employees. The daycare's financial figures for the year just ended follow.  It's close to a $40,000 loser and we ought to devote our efforts elsewhere,  noted Cindy Mires, after reviewing financial reports of her company's attempt to offer a reduced-price daycare service to employees. The daycare's financial figures for the year just ended follow.     If the daycare service/center is closed, 70% of the traceable fixed cost will be avoided. In addition, the company will incur one-time closure costs of $6,800.  Required:  A. Show calculations that support Mires' belief that the daycare center lost almost $40,000. B. Should the center be closed? Show calculations to support your answer. C. What problem might the company experience if the center is closed? If the daycare service/center is closed, 70% of the traceable fixed cost will be avoided. In addition, the company will incur one-time closure costs of $6,800. Required: A. Show calculations that support Mires' belief that the daycare center lost almost $40,000. B. Should the center be closed? Show calculations to support your answer. C. What problem might the company experience if the center is closed?

Correct Answer

verifed

verified

A.
blured image B. The company would be better-off ...

View Answer

St. Luke's Hospital has been hit with a number of complaints about its food service from patients, employees, and cafeteria customers. These complaints, coupled with a very tight local labor market, have prompted the organization to contact Nationwide Institutional Food Service (NIFS) about the possibility of an outsourcing arrangement. The hospital's business office has provided the following information for food service for the year just ended: food costs, $890,000; labor, $85,000; variable overhead, $35,000; allocated fixed overhead, $60,000; and cafeteria net income, $80,000. Conversations with NIFS personnel revealed the following information: 路 NIFS will charge St. Luke's Hospital $14 per day for each patient served. Note: This figure has been "marked up" by NIFS to reflect the firm's cost of operating the hospital cafeteria. 路 St. Luke's 250-bed facility operates throughout the year and typically has an average occupancy rate of 70%. 路 Labor is the primary driver for variable overhead. If an outsourcing agreement is reached, hospital labor costs will drop by 90%. NIFS plans to use St. Luke's facilities for meal preparation. 路 Cafeteria net income is expected to increase by 15% because NIFS will offer an improved menu selection. Required: A. What is meant by the term "outsourcing"? B. Should St. Luke's outsource its food-service operation to NIFS? C. What factors, other than dollars, should St. Luke's consider before making the final decision?

Correct Answer

verifed

verified

A. Outsourcing is essentially a make-or-...

View Answer

Use the following information to answer the following Questions Jayleen Company makes two products: Carpet Kleen and Floor Deodorizer. Operating information from the previous year follows. Use the following information to answer the following Questions  Jayleen Company makes two products: Carpet Kleen and Floor Deodorizer. Operating information from the previous year follows.   Fixed costs of $20,000 per year are presently allocated equally between both products. If the product mix were to change, total fixed costs would remain the same.  -The contribution margin per machine hour for Floor Deodorizer is: A)  $0.25. B)  $2.00. C)  $4.00. D)  $5.00. E)  $20.00. Fixed costs of $20,000 per year are presently allocated equally between both products. If the product mix were to change, total fixed costs would remain the same. -The contribution margin per machine hour for Floor Deodorizer is:


A) $0.25.
B) $2.00.
C) $4.00.
D) $5.00.
E) $20.00.

Correct Answer

verifed

verified

In early July, Colin Marks purchased a $70 ticket to the December 15 game of the Sarasota Shippers. Parking for the game was expected to cost approximately $22, and Marks would probably spend another $15 for a souvenir program and food. It is now December 14. The Shippers were having a miserable season and the temperature was expected to peak at 5 degrees on game day. Marks therefore decided to skip the game and took his wife to the movies, with tickets and dinner costing $50. The sunk cost associated with this decision situation is:


A) $20.
B) $50.
C) $70.
D) $107.
E) None of the answers is correct.

Correct Answer

verifed

verified

Use the following information to answer the following Questions Cheyenne Enterprises manufactures Nuts and Bolts from a joint process (cost = $80,000) . Five thousand pounds of Nuts can be sold at split-off for $20 per pound; ten thousand pounds of Bolts can be sold at split-off for $15 per pound. For product costing purposes Cheyenne allocates joint costs using the relative sales value method. -The amount of joint cost allocated to Nuts and Bolts, respectively, would be:


A) $32,000 and $40,000.
B) $32,000 and $48,000.
C) $48,000 and $32,000.
D) $40,000 and $32,000.
E) $40,000 and $40,000.

Correct Answer

verifed

verified

Showing 41 - 60 of 96

Related Exams

Show Answer