A) $1.10 per unit.
B) $1.75 per unit.
C) $2.00 per unit.
D) $3.10 per unit.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) Of inefficiency in the production process.
B) Of the use of inferior factors of production.
C) A firm increases the amount of a variable input without changing a fixed input.
D) Of lower opportunity costs of the factors of production.
Correct Answer
verified
True/False
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) The difference between total cost and variable cost.
B) The difference between total revenue and total cost.
C) Earned at all points along the production function.
D) Possible only with technical efficiency.
Correct Answer
verified
True/False
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) $44.
B) $14.
C) $40.
D) $54.
Correct Answer
verified
True/False
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) Producing the output at the minimum MC curve.
B) Using the fewest resources to produce a good or service.
C) Producing the output where the AVC curve is at a minimum.
D) Producing the best combination of goods and services.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) Economic costs include implicit costs and accounting costs do not.
B) Accounting costs include implicit costs and economic costs do not.
C) Economic costs include explicit costs and accounting costs do not.
D) Accounting costs include explicit costs and economic costs do not.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) The time period when all costs are variable.
B) The time period when all costs are explicit.
C) One year.
D) More than two years.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) The effect of diminishing returns.
B) The shape of the average fixed cost curve.
C) Diseconomies of scale.
D) Implicit but not explicit costs.
Correct Answer
verified
True/False
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) $0.67.
B) $80.00.
C) $96.00.
D) $208.00.
Correct Answer
verified
Essay
Correct Answer
verified
View Answer
True/False
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) $34,560.
B) $9,600.
C) $24,960.
D) $10,560.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) $0.28 per unit.
B) $0.50 per unit.
C) $10 per unit.
D) $20 per unit.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) And the United States was less competitive in world markets.
B) Because productivity advances were small and wage increases were high.
C) Because productivity advances were greater than wage increases.
D) And cost curves shifted upward.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) Diminishing marginal productivity.
B) Diminishing returns.
C) Diseconomies of scale.
D) Fixed costs.
Correct Answer
verified
Multiple Choice
A) 116.
B) 29.
C) 20.
D) 5.
Correct Answer
verified
Showing 21 - 40 of 157
Related Exams